29/11 2017

RADOST OD DĚTÍ PRO SENIORY

Praha, 29. listopadu 2017 – Dneškem startuje pilotní ročník projektu Dopisy od Ježíšků. Žáci prvního stupně základních škol budou psát a výtvarně zpracovávat vánoční přání, která budou následně rozeslána konkrétním seniorům, kteří už nikoho nemají. Projekt má za cíl pomoct seniorům překonat pocit osamění, který je pro ně nejintenzivnější právě před Vánoci, ale také upozornit na důležitost mezigeneračního setkávání. Dopisy od Ježíšků organizuje nezisková organizace Umění pro děti ve spolupráci s organizací Život 90 za podpory paní radní Evy Špačkové za Prahu 1.

„Samota seniorů je fenomén, který zesiluje před každými vánočními svátky. Jen na naši linku důvěry Senior telefon, která funguje celorepublikově, se od začátku letošního listopadu dovolalo dvakrát více seniorů řešící osamělost, než v předchozích měsících. Častým důvodem osamělosti je nezájem blízkých. Považuji proto za důležité těmto lidem říct, že na ně někdo myslí. To, že tento vzkaz vyšlou děti, je o to cennější, že i ty si uvědomí, že existují babičky a dědečkové, kteří jsou sami, a třeba si z toho vezmou ponaučení do dalšího života,“ říká Jan Lorman, ředitel neziskové organizace Život 90.

„Idea projektu je, že i malé děti mohou skrze umění rozdávat radost. Díky spolupráci s neziskovou organizací Život 90 víme, že zrovna před Vánoci je důležité myslet na seniory, pro které je samota velký problém. Věříme, že tyto lidi potěší přání psané dětskou rukou. Protože letos jsme zaznamenali enormní zájem dětí, které se chtěly stát našimi Ježíšky, věříme, že příští rok se nám podaří projekt rozšířit na více škol a propojit tak seniory a školáky z celé republiky,“ říká Kateřina Samková, ředitelka neziskové organizace Umění pro děti.

„Jsem šťastná, že v tomto projektu se povedly skloubit obě moje gesce: školství, spolky a občanská společnost, a že můžeme děti přivést k tomu, že pocit štěstí zažijí nejen, když něco dostanou, ale mnohem větší štěstí pocítí, když něco darují. V tomto případě svůj čas a pozornost osamělým starým lidem,“ říká Eva Špačková, radní pro školství Praha 1.

Do letošního nultého ročníku se přihlásilo na 56 dětí ze čtyř základních škol v Praze 1 ve věku kolem 8 let.