O nás

Společnost Umění pro děti, o.p.s. byla založena jako nezisková organizace za účelem podpory vztahu dětí k umění. Hlavním cílem je správně podchytit vnímání dětí na začátku jejich rozvoje  a pomoci se jim vymanit ze současného trendu vnímání masové kultury. Prvním realizačním projektem Galerie umění pro děti GUD je víceúčelový multimediální prostor věnovaný dětem od cca 2 do 13 let.

Je pochopitelné, že umělecká díla jedinečné hodnoty ve veřejných galeriích chrání všude příkaz „Nedotýkejte se!“ V Galerii umění pro děti GUD je všechno naopak. Děti jsou nejen těmi nejdůležitějšími návštěvníky, ale i specifickými „partnery“ umělců a „spolutvůrci“ exponátů. Vystavená díla totiž nemají definitivní podobu. Umělci od počátku koncipují pro tuto galerii svá díla tak, aby na nich děti mohly dále aktivně pracovat, prožily si použitý materiál, zkusily si výtvarnou techniku, rozvíjely náměty svou fantazií, intenzivně zapojily všechny smysly.

Zatímco v “klasické” galerii vnímáme dílo pouze prostřednictvím zraku, tady je “to viděné” v celém procesu poznání jen “vstupní informací”. U dětí je přirozené, že nechtějí zůstat jen u vizuálního vnímání, ale touží také po hmatovém zážitku. Je prokázáno, že z toho, co člověk uskutečňuje vlastní činností, tedy i hmatem, si může zapamatovat téměř dvojnásobně více, nežli při pouhém zrakovém vjemu. Proto se děti “diváci” v galerii GUD stávají i “tvůrci”.

Cesta k pochopení a prožití uměleckého díla tedy vede děti prostřednictvím jejich vlastní výtvarné aktivity, odpovídající jejich věku, možnostem i zkušenostem.  Galerie umění pro děti GUD by se měla stát místem, kde bude mít celá rodina otevřený přístup nejen k exponátům, ale i k společné tvorbě.  Speciálně připravený program zaručí, že se rozhodně nebudou nudit.

Kontakt pro media:   Kateřina Samková, ksamkova@galeriegud.cz

TISKOVÉ ZPRÁVY

 

Loga GUD ke stažení

GUD logo podtrhnutéGUD logo zakroužkované

Květina z cyklu Umění očima dětí

Interaktivní výstava o květinách významných umělců, která podpoří fantazii a dodá sebevědomí dětské umělecké duši. Výstava se koná od dubna do června 2016.

Tajemství Čtyřlístku

Nové a netradiční pojetí interaktivní výstavy připravil tým mladých designérů z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Lenka Svatošová a Stanislav Holý (ateliér designu Michala Froňka), kteří již v minulosti spolupracovali s galerií GUD na úspěšném zpracování výstavy Radek Pilař dětem. Kompletní zpracování výstavy připravili v přímé spolupráci s panem Němečkem, jenž pro výstavu přichystal i mnoho autentických ilustrací. Výstava potrvá od 16. října do února 2016.

Nelinka a jezero nádherných ploutví

Výstava ilustrací z dětských knih o Nelince Vás zavede do kouzelného světa splněných přání – KOUZELNÁLIE. Země, o které se v noci zdá dětem i dospělým. Kde každý dělá, co ho baví a nikdo nikomu nepřeje nic zlého. Do země, kde můžete létat i dýchat pod vodou. Nelinka je odvážná, trochu zbrklá a hodně zvědavá šestiletá holka, která má v plánu procestovat svět a jediné co ji zajímá, je naučit se létat! Více informací na www.onelince.cz. Od 6.9. 2015.

Kuráž 2015

Rádi bychom Vás pozvali na výstavu KURÁŽ. Jde o uspořádání tzv. salónu a představení originální tvůrčí snahy bez ohledu na vzdělání, věk, styl, či techniku. Chceme tak dát příležitost všem, jenž milují tvorbu a nebojí se jít s kůží na trh. Svoboda obsažena v díle,kterou umělecký svět obsahuje a nezbytně potřebuje, bude konfrontována pouze se subjektivními pocity každého jednotlivého diváka. 2.7.-27.8.2015

Pražské Quadriennale

Největší světová divadelní výstava Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru (PQ´15) je opět po 4 letech v Praze a tentokrát proběhne také v galerii GUD, kde můžete navštívit výstavu a zúčastnit se workshopů na téma divadlo a scénografie v rámci PQ dětem. Od 18. do 28. června.

 

SOUND OF COLORS

Interaktivní umělecká zvuková instalace ve stylu fusion art. Nevíte co znamená fusion art? Vše vám objasní a výstavu a doprovodný program představí česko-americký umělec a kurátor Shalom Tomas Neuman společně s umělci Miriam Neiger a Rolf-Maria Krückels. V rámci workshopů budou mít děti za za úkol vytvářet či vymýšlet vlastní hudební nástroje z různých předmětů, plastů, látek, papíru a dalších materiálů. Na závěr výstavy si děti s pomocí designéra Jiřího Kalfary vytvoří své vlastní umělecké kostýmy a i s hudebními nástroji z galerie se zúčastní průvodu po Starém městě. Výstava poběží od 2.5. do 30.5. 2015.

NESKUTEČNO

Pražská Galerie umění pro děti GUD (dále jen GUD) zahájila  5. března 2015 novou výstavu pod názvem NESKUTEČNO. Jedná se o druhou výstavu v konceptu “Galerie GUD ART – současné pozitivní umění”, jenž se zaměřuje nejen na děti, ale na celou rodinu. NESKUTEČNO je interaktivní prodejní výstavu současného umění pro celou rodinu, která odkrývá tajemství abstrakce a pomáhá nám nahlédnout do mysli umělců.

Vystavující umělci jsou velká jména současné umělecké scény jako František Hodonský, Aleš Lamr, Petr Písařík, Karel Štědrý a Vilém Kabzan. Výstava je doplněna o interaktivní prvky inspirované díly umělců a je tak zábavnou vjemovou formou představena i nejmenším návštěvníkům.

„…jsem tu s tebou“

V Galerii umění pro děti GUD zahájíme nový rok s úplně novým konceptem výstavy, který je určen nejen dětem, ale i všem – neomezeně věku, pohlaví či čemukoliv, kromě touhy po umění, jenž nás pozitivně ovlivňuje. Již motto výstavy napovídá: „Pozitivní umění mluví s každým bez rozdílu věku“.

… jsem tu s tebou je interaktivní prodejní výstava děl současných umělců, která si klade za cíl oslovit celou rodinu. „Nechte se unést na vlně fantazie a pomozte umělcům dotvořit jejich díla. Bavit se budete všichni!”, říká Kateřina Samková, ředitelka Galerie GUD. „V rámci výběru uměleckých děl dle našeho “pozitivního” konceptu se zaměřujeme především na díla samotná než přímo na umělce jako takového. Díla, která svojí fantazií umějí pozitivně komunikovat i s mladším divákem. Věříme, že tento koncept doplní a přímo spojí kulturní nabídku, kterou se zájmem může využít celá rodina,” dodává Samková.

Mezi vystavovanými umělci budou: Jan Kaláb, Micl (Michal Novotný), Lukáš Miffek, Erik Binder, Martin Šilhavý, Tomáš Zika, Lucie Lossová, Martin Raboň.

„Pimprlárium“

17. 10. 2014  – Pražská Galerie umění pro děti GUD (dále jen GUD) zahájila podzim výstavou „Pimprlárium“, kterou připravilo Loutkové divadlo Ostrava.„Interaktivní výstava Pimprlárium je určena jak dětem, těmi nejmenšími počínaje, tak dospělým pamětníkům loutkářského umění. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou historií divadla loutek a prohlédnout si jednotlivé typy „dřevěných herců“, s nimiž se v divadelních představeních setkávají,” říká autor výstavy Tomáš Volkmer.

Viktorka a vesmírná dobrodružství 

4.9. 2014 – Viktorka a vesmírná dobrodružství je název nové komiksové knihy a současně interaktivní výstavy pro děti. Od 4. září do 12. října vezme Viktorka, žákyně galaktické školy, děti do své lodi Lítavice a v Galerii umění pro děti GUD v Praze s ní mohou prozkoumat vesmír. Návštěvníky čekají hry, zábavné aktivity a víkendové tvůrčí dílny. Jak je v Galerii GUD zvykem, dotýkat se vystavených exponátů je více než žádoucí.

Matematika na dotek

 16.4.2014 – Goethe-Institut a Galerie umění pro děti GUD přivážejí do Prahy mezinárodně úspěšnou výstavu o matematice. Po několika zastávkách v Rusku, v jihozápadní, střední a východní Evropě bude interaktivní výstava k vidění od 16. dubna do 9. května 2014 v galerii GUD. Záštitu nad výstavou převzala paní Ludmila Štvánová, radní pro oblast školství a volného času hlavního města Prahy a paní Karolína Polverini, radní pro školství Praha 1.

Výstava “Stavíme” v Galerii umění pro děti

18.3. 2014 – Galerie umění pro děti GUD ani v březnu nezahálí a přichází s novou výstavou „Stavíme“, která je pro veřejnost přístupná od 18. března do 28. září. V sobotu 22.3. se můžete zúčastnit workshopu s Janem Šimrem, autorem nové výstavy. Staňte se součástí tvořivého procesu pod vedením jednotlivých umělců, kteří připravili cestu pro vaši fantazii. Postavte své umění!

Zvířata ze Zoo Praha ovládla Galerii umění pro děti GUD!

3. 12. 2013, Praha – Uprostřed světa tygrů, goril a žiraf, který dočasně vyrostl přímo v prostorách Galerie umění pro děti GUD, budou malí umělci vyrábět netradiční dárky a ozdoby pro zvířata z pražské zoo. Pozoruhodná výstava se nachází jen pár kroků od Staroměstského náměstí.

Nová expozice Les Řáholec očima dětí v rámci interaktivní výstavy – Radek Pilař dětem

6. 11. 2013 – V pražské Galerii umění pro děti GUD, kde právě probíhá interaktivní výstava s názvem Radek Pilař dětem, byla doplněna expozice pod názvem Les Řáholec očima dětí. Celá výstava je poctou velkému umělci, který nás před 20 lety bohužel opustil, ale který kromě vlastní umělecké tvorby věnoval značnou část svého nadání, umu a času dětem a jejich světu pohádek, představ a fantazie.

14.11.2012   Děti spolu se svými slavnými rodiči namalovaly  „Příběhy pro Davídka“

Praha 14. 11. 2012 – Pražská Galerie umění pro děti GUD zahájí 29. listopadu 2012 charitativní prodejní výstavu obrazů s názvem Příběhy pro Davídka a k vidění bude až do konce února 2013. Obrazy namalovala řada známých osobností spolu se svými dětmi a výtěžek z prodeje obrazů bude věnován na konto Centra pro handicapované. ALKA o. p. s., které poskytuje speciální rehabilitační léčbu dětem postižených dětskou mozkovou obrnou.

TZ ke stažení – Příběhy pro Davídka

29.8.2012   TINA B. – festival současného umění

Praha, 29. 8. 2012 – Že není současné umění určeno jen pro dospělé, to dokáže festival současného umění TINA B. 2012. Jeho sedmý ročník se bude konat od 17. října do 31. října 2012 hned na několika místech v Praze. Jeho dětská sekce zavítá do GUD Galerie umění pro děti.

TZ ke stažení –Tina B.

28.8.2012   HRAJ DESIGN …….to nejlepší z dětského designu očima studentů VŠUP

 Praha, 28. 8. 2012 – Jak vypadá současný design pro děti? Odpověď hledají studenti Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze spolu s Galerií umění pro děti. Během podzimní přehlídky Designblok společně připraví výstavu designu určeného dětem pod názvem HRAJ DESIGN.

TZ ke stažení – HRAJ DESIGN

20.8.2012  Ekologickou výstavu Umění v recyklaci doplní nové dílo Mořské nebe designéra Jana Šimra

Praha, 20. 8. 2012 – Nová expozice nazvaná ,,Mořské nebe”, kterou vytvořil návrhář a designér Jan Šimr společně s výtvarným týmem galerie GUD, přenese děti do kouzelného, tajuplného světa pod mořskou hladinou. Na návštěvníky čekají nové výrobky z recyklovaného materiálu, které si děti mohou v rámci výstavy vytvořit a doplnit je do podmořského světa nebo si je odnést domů.

TZ je stažení – Mořské nebe

16.4.2012  GUD slaví Den Země

Praha, 16.4.2012 – Galerie Umění pro děti (GUD) ve spolupráci se značkou SodaStream pořádá v neděli 22. dubna 2012 od 10 do 18 hodin na Nám. Franze Kafky oslavu Dne Země.

TZ ke stažení – Pozvánka na oslavu Dne Země – Květinová klec.

16.2. 2012  I děti budou mít v Praze svou galerii 

Praha, 16. 2. 2012 – V Praze vzniká prostor, ve kterém bude hrát hlavní roli umělecká tvorba pro děti a dětská imaginace. Nově vznikající Galerie umění pro děti bude otevřena 15. 3. 2012 v prostorách historického domu Franze Kafky v centru Prahy,  a to výstavou na téma „Umění v recyklaci“.

TZ ke stažení – Galerie umění pro děti.

14.4. 2012  GUD zahájí činnost ekologickou výstavou “Umění v recyklaci”

Praha, 14.3. 2012 / V samém centru Prahy zahájí dne 15.3. 2012 svou činnost nová galerie, která je zaměřená především na dětské diváky a na ty, kteří stále rádi pracují s vlastní fantazií a nebojí se tvořit. Galerie umění pro děti (GUD)  zahájí provoz interaktivní výstavou současných umělců na ekologické téma práce s odpadovými materiály „Umění v recyklaci“.

TZ ke stažení – GUD zahájí činnost.